EDY

Edebiyat Dergisi
Yayınları

N. Pakdil
♦ Kitaplarımız
Baskısı Bulunanlar
Baskısı Tükenenler
♦ Nuri Pakdil
Nuri Pakdil
Bir Biyografi Denemesi
♦ Edebiyat Dergisi
Edebiyat Dergisi
Dergi Sayfalarından
Dizin (1969-1984)
♦ Edebiyat Dergisi Yayınları
E.D.Y. Hakkında
E.D.Y. Kataloğu
Tüm Kitaplar
♦ Değiniler/Seçilenler
Değiniler
Seçilenler
♦ Satış Noktaları
Kitapçılar
Online Satıcılar
♦ İletişim
İletişim Bilgileri
İletişim Formu
♦ Mesaj Panosu
Mesajları Oku-Oyla
Mesajını Ekle
 
İçerik Sorumlusu
İdris HAMZA
Internet İlk Yayım Tarihi
3 Kasım 2002
 
Büyük Sevdaya doğru yürünürken hiçbir şey umursanmaz. (Mektuplar II, s. 167)

Değiniler

58 Kişi Online
20 Haziran 2024 Perşembe 15:34:06

 

Harikalar Tablosu

Kâmuran YETİK

6364. Gösterim
Milli Gazete, 30 Aralık 1974

Batı’da, çocuk masallarına bile girmiş olan bir “tema” vardır. Bir yanıyla da zekâya mahkûm olan ahmaklığı, diğer yanıyla da “hain korkak olur” atasözümüzle özetlediğimiz ruh hâlini hicveden bir “tema”: Görünmez elbise... Görünmez tablo... ve daha başka isimlerle konu edinilip işlenmiştir.

Özeti şöyle: Bir gözüaçık çıkar, görünmez elbise diktiğini veya görünmez tablolar sergilediğini iddia eder. Bu elbise veya tablonun ancak zeki, yardımsever, günah işlememiş kişilerce görülebileceğini, diğer insanların göremeyeceğini ileri sürer. Çevredekiler de iyi insan, günahsız Hıristiyan ve zeki olduklarını ortaya koymak ve bunu başkalarına da kabul ettirmek için, bu açıkgözün iddiasını destekler, aslı olmayan şeyleri görebildiklerini belirtir, hatta bu konuda kraldan çok kralcı geçinirler.

Jacques Prevert, işte bu temayı “Harikalar Tablosu” oyununda işlemiş. Olayın başlayışı ve gelişmesi şöyle: Bir gezgin soytarı yanındakilerle birlikte bir şehre gelir. Şehrin ileri gelenleri ile görüşür. Bir temsil vereceğini söyler. Temsilin özelliği, sergilenen tabloları ancak iyi ve zeki insanların görebileceğinden ibarettir. Temsil günü bütün halk alana toplanır. Beyaz bir perde gerilmiştir, bir tarafta. Temsili idare eden Chanfalla, beyaz perdede bir takım olayların geçmekte olduğunu izah ettikçe, herkes, aptal ve günahkârlığını örtmek için o olayları görüyormuş gibi davranır. Tabloları büyük bir heyecanla izlediği intibaını etrafa vermeğe çalışır.

Prevert, insanların bu zayıf yanını, oyunda, çok güzel bir anlatımla hicvediyor. Okunmağa değer bir eser. Zaten, umumî havası itibariyle oynanmaktan çok, okunmak üzere hazırlanmış bir oyun, “*Harikalar Tablosu”

*Nuri Pakdil’in başarıyla Türkçeleştirdiği bu eseri, “Edebiyat Yayınları PK. 50 Bakanlıklar-Ankara” adresinde temin edebilirsiniz.

 

 

TecnoWeb EDY © 2002 - 2016 Hata Bildirin | Yasal Uyarılar | eMail Kayıt | Mobil Cihazda Aç +90 532   291 7896