EDY

Edebiyat Dergisi
Yayınları

N. Pakdil
♦ Kitaplarımız
Baskısı Bulunanlar
Baskısı Tükenenler
♦ Nuri Pakdil
Nuri Pakdil
Bir Biyografi Denemesi
♦ Edebiyat Dergisi
Edebiyat Dergisi
Dergi Sayfalarından
Dizin (1969-1984)
♦ Edebiyat Dergisi Yayınları
E.D.Y. Hakkında
E.D.Y. Kataloğu
Tüm Kitaplar
♦ Değiniler/Seçilenler
Değiniler
Seçilenler
♦ Satış Noktaları
Kitapçılar
Online Satıcılar
♦ İletişim
İletişim Bilgileri
İletişim Formu
♦ Mesaj Panosu
Mesajları Oku-Oyla
Mesajını Ekle
 
İçerik Sorumlusu
İdris HAMZA
Internet İlk Yayım Tarihi
3 Kasım 2002
 
MİRÂC, IRKÇILIĞA İNDİRİLMİŞ KESİN DARBEDİR. (Arap Saati, s 39)

Değiniler

43 Kişi Online
13 Temmuz 2024 Cumartesi 08:40:51

 

'Bağlanma'

Ömer Doğru

7125. Gösterim
Milli Gazete, Sanat, 26 Eylül 1978

“Dostluk, karşılıklı birbirine bakmak değil, aynı yöne birlikte bakmaktır” der Exupéry. Yapayalnız dolaşıyor bu çağın insanı. Çünkü birlikte yürüyecek kadar güvenmiyor kimse birbirine. Belki de insanları birbirine sevdirmek gerekiyor öncelikle, bunun için. Düzen önce güveni sarstı Türk milletinde. Böylece eylemsizliğe itti onu. Çünkü nasıl birlikte yürünür güven olmadan?

Halkından aydınına, aydınından politikacısına dek büyük bir tutarsızlık içinde Türk ulusu. Sözleriyle edimleri, edimleriyle inançları tutmuyor birbirini. Çok güzel bir mantık işliyor ilişkilerde: güvensizlik mantığı. Herkes kendi dışında birinden gelen şeylere karşı bir güvensizliğe itilmiş ki konuşmalarda karşılıklı sözlerin birbiriyle ilintili olduğu görülmüyor dense çok olmaz sanırım. Kişiler devletten gelene karşı da kuşkulu, kişilerden gelene karşı da. Ama, ne gelirse gelsin. Her şeye karşı böyle bu.

Güven olmazsa dostluk olur mu? dostluk olmazsa bağlanma olur mu? bağlanma olmazsa eylem olur mu? İran’da halkın, öğrencinin, işçinin böyle dirençli bir başkaldırıyı sürdürüşünü şununla açıklıyorum: dostlukla, bağlanmayla. Tarihte örnekleri var; bakalım tüm devrimlere, eylemlere hangi temel değerlere, yöntemlere yaslanıyor?

Edebiyat dergisinde Nuri Pakdil’in “Fethi Gemuhluoğlu’nun Büyük anısına” yazdığı “Bağlanma” yazılarını bir de bu yaklaşımla okuyorum.

 

 

TecnoWeb EDY © 2002 - 2016 Hata Bildirin | Yasal Uyarılar | eMail Kayıt | Mobil Cihazda Aç +90 532   291 7896