EDY

Edebiyat Dergisi
Yayınları

N. Pakdil
♦ Kitaplarımız
Baskısı Bulunanlar
Baskısı Tükenenler
♦ Nuri Pakdil
Nuri Pakdil
Bir Biyografi Denemesi
♦ Edebiyat Dergisi
Edebiyat Dergisi
Dergi Sayfalarından
Dizin (1969-1984)
♦ Edebiyat Dergisi Yayınları
E.D.Y. Hakkında
E.D.Y. Kataloğu
Tüm Kitaplar
♦ Değiniler/Seçilenler
Değiniler
Seçilenler
♦ Satış Noktaları
Kitapçılar
Online Satıcılar
♦ İletişim
İletişim Bilgileri
İletişim Formu
♦ Mesaj Panosu
Mesajları Oku-Oyla
Mesajını Ekle
 
İçerik Sorumlusu
İdris HAMZA
Internet İlk Yayım Tarihi
3 Kasım 2002
 
Türkiye, yalnız kendisi için değil, Ortadoğu ülkeleri için de varolmak zorundadır. (Batı Notlar, s.45)

Değiniler

5 Kişi Online
28 Mayıs 2024 Salı 22:27:37

 

Unuttuğumuz Temel Sorun

Şeref Turhan

8546. Gösterim
Işık Gazetesi, 15 Ağustos 1977

Şimdiye değin, hiçbirimiz birbirimizin yanlışını birbirimize karşı açıkça söylemedik. Siyasanın içinde bungunluğumuz arttıkça arttı, daha da yoğunlaştı bunalımımız. Siyasanın, tüm sorunlarımızı çözebileceğini sandık. Yalnız siyasaya bel bağladık. Seçimler sonucunda da değişmedi görünüm.

Çünkü, insana yaklaşılmadan hiç bir temel soruna yaklaşılamaz.

Yalnız Türkiye için değil tüm yeryüzü için insanın aydınlığa çıkarılması, insan değerinin bütünlüğüyle belirtilmesi gerekiyor. Çağımızda hep insana, hep insanın temel değerlerine saldırıldığı için bunun sonucu insan kendi varoluş bilgeliğini artık anlayamaz tuhaf bir yaratık durumuna düşürüldüğü için, dünyamız bir cehenneme dönüşmüştür.

Hangi yöntemle düzeltebiliriz saptırılmış insanın bu konumunu, çağımız insanının konumunu?

İnsanın yeniden varoluş bilgeliğini anlayabilmesi için, insana temel değerleri yeniden duyumsatmak, yeniden algılatmak gerekiyor. Bunun için de, elimizde kala kala ancak sanatın, edebiyatın gizemli gücü kalmıştır. Bu gücü devinimli kılabilirsek, insan yeniden kendi iç dünyasına, kendi ölümsüz değerlerine özenle belki bakabilir. Bu bakış bir başladımı, sökün eder arkası bunun: insan ağır ağır kurmaya başlayabilir yeniden kendisini.

Bu genel girişten sonra, artık Türkiye’de nesnel bir olgu olarak tüm dergilerde, gazetelerin sanat eklerinde, yıllıklarda konuşulmakta olan bir sanat deviniminden, bir edebiyat deviniminden sözaçmak istiyorum. Bu, Edebiyat dergisidir.

Edebiyat Dergisi, kuşkusuz bir ülkü dergisidir de. Ancak, bu ülküsel yanı, yerli düşünceden beslenen, kaynaklanan bu ülküsel yanı hem çağdaş boyutlar içinde belirlenmekte, hem de en yeni bir anlatım içinde oluşmaktadır. Bu yanıyla, Edebiyat dergisi Türkiye’de ilk özgün bir çıkışın simgesi olmaktadır. Türk aydınının içine düştüğü yabancılaşma dirençle vurgulanırken, yerli düşünceden kaynaklanan yeni bir aydınlar topluluğuyla bu yabancılaşmış aydının yer değişmesine çalışılmaktadır. Sömürgeci düşünceyle, anamalcı düşünceyle en tutarlı savaşım ancak Edebiyat dergisinde yapılıyor. Bir tek satır yok faşizme alkış tutan xEdebiyat dergisinde. Ahlaklılığın anıtı oldu Türk düşüncesinde Edebiyat dergisi.

İlerideki sayılarımızda ayrıntılarıyla değinmek istiyorum bu sorunlara.

 

 

TecnoWeb EDY © 2002 - 2016 Hata Bildirin | Yasal Uyarılar | eMail Kayıt | Mobil Cihazda Aç +90 532   291 7896